Güvenlik kamerası almak istiyorsunuz fakat kafanızda soru işaretleri oluşuyorsa tam size göre bir rehber hazırladık. Bu yazı ile birlikte güvenlik kameraları hakkında her şeyi öğreneceksiniz.

Kullanılmak istenen güvenlik kamera sistemi için araştırma yapılırken öncelikle ihtiyaçların belirlenmesi oldukça önemlidir. Sonrasında sistemin doğru bir şekilde yapılandırılabilmesi için aşağıdaki konulara dikkat etmek gerekir;

  • Kamera Seçimi
  • Lens Seçimi
  • Kayıt Cihazı Seçimi

Şimdi tek tek bu konuları daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Haber programlarında, televizyonda ve internet üzerinde sürekli güvenlik kamerası görüntüleri ile karşılaşıyoruz. Güvenlik kamera sistemleri; kendimizi veya ailemiz ile çalışanlarımızı özellikle biz orda olmadığımızda korumanın en önemli yollarından biridir. Ancak bu konuda; fiyat, yeterlilik ve kullanım açısından değişiklik gösteren oldukça geniş bir ürün yelpazesi mevcuttur. İşte biz bu rehberde doğru soruları sorarak, sizlerin en uygun ürünü bulmanızı hedefliyoruz.

Güvenlik Kamera Sistemi Nedir?
Açıkçası insan bir anda her yerde olamaz. Bütün korumak istediğin bölgeleri, bir güvenlik görevlisi tek başına izleyemez. Ancak güvenlik sistemleri, tek bir güvenlik görevlisi ile tüm bölgelerini izlemeneolanak sağlar. En basit tanımıyla, kamera güvenlik sistemi bir kamera, bir monitör, bir kayıt cihazı ve onları bağlayan bir kablodan oluşur. Bu tarz sistemlere kapalı devre televizyon sistemleri(CCTV) denir. Bu tarz sistemler, orada olmadan izlemek istediğiniz bölgeyi izlemenize yardımcı olurlar.

Sistem Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Kullanılacak güvenlik kamerası sistemi ihtiyaçları tamamen karşılaması ve en uygun maliyetle kurulabilmesi için sistemde kullanılacak bileşenlerin ve teknolojinin çok iyi belirlenmesi gerekir.Rehberimizin bu bölümünde kullanılacak bileşenlerin ve teknolojileri ayrı ayrı ele alarak sizlere yardımcı olmaya çalışacağız;

1-Kamera Seçimi Nasıl Yapılır?

Güvenlik kamera sisteminin en önemli bileşenlerinden bir tanesi şüphesiz kameralardır. Sisteme dahil edilecek kameralar belirlenirken kullanılan teknoloji, kullanım yeri ve kullanım amacına göre farklı alternatifler değerlendirilebilir. Buradaki en önemli konu, ihtiyaçların tam olarak belirlenmesi ve bu ihtiyaçları en uygun maliyetlerle karşılayacak ürünlerin tespit edilmesidir. Bu aşamada kamera çeşitlerini inceleyeceğiz;

a) Kullanılan Teknolojiye Göre Kameralar
a-1) Analog Kameralar

Analog kameralar, pazarda en fazla karşılaşılan ve daha eski teknolojiye sahip ürünlerdir. Montajının kolay ve maliyetlerinin düşük olması nedeniyle diğer ürünlerden önce dikkat çeken analog kameralar, çözünürlük konusunda çok yüksek rakamlara ulaşamazlar. Çalışma prensipleri oldukça basittir. Sabit ya da hareketli kameralar ile çekilen görüntü UTP kablolar üzerinden kayıt cihazına (DVR) iletilir. Kayıt cihazı bu görüntüleri dijitale çevirip yüksek kalitede saklar.

Gelişen teknoloji sayesinde analog altyapıyı kullanarak 1080p ve 720p çözünürlükte görüntü alabilenAHD kameralar ve HD-CVI kameralar üretilmiştir. Bu kameralar geleneksel koaksiyel kablolar üzerinden analog video sinyallerini ileterek yüksek çözünürlükte görüntüler alınmasına imkan vermektedir.

a-2) IP Kameralar
IP kamera tıpkı bilgisayar gibi doğrudan bir ağa bağlıdır. Video direkt olarakdijital ortama kaydedildiği için onu dijitalleştirmek için bir DVR’a ihtiyacınız olmayacaktır. Kamerayı bir kayıt cihazına bağlamanıza gerek kalmaz, çünkü her cihaz networke bağlıdır. Ayrıca IP kameralar daha ince, daha esnek ve koaksiyonel kablodan daha kullanışlı olan internet kablosu kullanır. Çoğu IP kamera internet kablosu ile enerji alabilir ve tek kablo DVR’daki ikiz kablodan çok daha rahattır. Çözünürlük konusunda da analog kameralara göre daha avantajlı durumdadır.

b) Kamera Türüne Göre Kamera Çeşitleri
b-1) Kutu Kameralar

En eski kamera türü kutu kameradır.Hava koşullarına uygun olmayan bir kameradır ve objektifsiz satılır. İlk bakışta az kapasiteli bir kamera gibi görülebilir, ancak endüstri standardı geniş çerçevesi, süper geniş açıdan, yüksek zooma kadar ihtiyacınız olan her tür görüntü için uygun mercek alabileceğiniz anlamına gelir. Bu kameranın boyutlarının büyüklüğü, zorlu çekimler için gerekli elektronik parçaları içermesine imkân verir. Bu da onu iyi bir tercih haline getiriyor. Bu kamera hava şartlarına uygun olmadığından açık alanda kullanımında kamerayı bir gövdenin(kamera muhafazasının) içine monte etmeniz gerekir. Farklı hava şartları için farklı gövde seçenekleri vardır.

b-2) Bullet Kameralar
En sık kullanılan kamera türüdür. Bullet kamera hava şartlarına uygun gövdesi ve gelişmiş gece görüş performansı içinkızılötesi aydınlatmalı objektifiylebirlikte mermi şekilli bir kameradır. Objektifi değişken ya da sabit odaklı olabilir. Kızılötesi aydınlatması olmayan bullet kameralara lipstick kamera denir. Bu tip kameralar kurulumu en kolay kameralardır. Dirsek kurulumu sırasında tam olarak istediğiniz görüntüyü almak için kamerayı sağa-sola, aşağı-yukarı hareket ettirebilir, döndürebilirsiniz. Tabi ki dirsek ve ayarı gevşetmediğiniz ya da motorlu dirsekli bir kamera almadığınız sürece kamerayı tekrar hareket ettiremezsiniz. Çoğu kamera dirseğin kameranın altına veya üstüne monte edilmesine uygundur. Bu da kamerayı bir duvar veya tavana ya da herhangi bir çıkıntıya asmanıza olanak sağlar.

b-3) Dome Kameralar
Dome kameralar, bullet ya da kutu kameralara göre daha az fark edilir olduğu için özellikle estetik kaygılarla tercih edilir. Üstelik bu kameraları günlük hayatta bir bakışta tespit etmek daha zordur. Dome kameralar, sabit ya da değişken(varifokal) odaklı objektifli olabilirler. Kızılötesi aydınlatmalı da olabilirler. Çoğu dome kamera tavana ya da bir çıkıntıya monte edilebilir şekilde tasarlanmıştır, fakat bazı kameraların görüntüleyici düzeneklerinin dönüşü için duvara monte edilmeye uygundur. Fiziksel saldırılara karşı dayanıklı dome kameralar olarak bilinen gövdeleri güçlendirilmiş kameralar, zorlu koşullardaki uygulamalar için iyi bir tercihtir. Bu kameraların şekli sadece havaya uçan taş parçası ve çekiç gibi ağır nesnelerin etkilerini iyi absorbe etmeye imkân vermez, bunun yanında kamera bir havlu ya da plastik torbayla kaplanamaz. Kubbe biçimindeki şekli, kamera üzerine atılan bir ipin kamerayı düşürmesine izin vermek yerine ipin kolayca kaymasını sağlar.

b-4) PTZ Kameralar
Aşağı ve yukarı (tilt), ileri ve geri (pan) hareket edebilen, zoom-in(yaklaşma) ve zoom-out (uzaklaşma) yapmaya imkân veren bir operatörü olan motorlu kameralara PTZ (pan-tilt-zoom) kameradenir. Genellikle tek bir PTZ kamera fiyatına birkaç normal kamera alabilirsiniz. Birkaç sabit kamera aynı anda tüm sahneyi görmenize imkân verir. Bir PTZ tüm sahne boyunca kayarak hareket edebilir ve sonra tek bir noktaya zoom yapabilir, ama tabi ki sadece kameranın işaret ettiği noktayı görebilirsiniz. Eğer belirli bir yön ve belirli bir noktadan PTZ işaretiniz olursa, sabit bir kameranın kapsamında olmayan herhangi bir noktadaki aktiviteyi görme ya da kaydetme imkanınız olur, fakat diğer alanlarıkaçırabilirsiniz. Bu nedenle özellikle çok geniş alanlarda genel bir bakış vermek için kullanılan PTZ kameralar, endişe duyulan alanlara odaklanmış sabit kameralar tarafından desteklenebilir.

2-Lens Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Lens seçiminde dikkat edilmesi gereken 2 önemli başlık vardır. Bunlardan biri kamera ile uyumlu lensin belirlenmesi(A) diğeri ise ortama uygun lensin belirlenmesi(B)’dir.

a) Kamera ile Uyumlu Lensin Belirlenmesi
Ortam koşulları ve kullanıcı isteğine bağlı olarak en uygun kamera seçiminin yapılması, CCTV güvenlik sistemi kurulumunun ilk aşamalarından biridir. Proje için uygun kameranın seçilmesi hakkında aşağıdaki makaleden de yararlanabilirsiniz;
Güvenlik Kamera Sistemi Seçerken Bilmemiz Gereken 7 Kriter
Projede kullanılacak kameranın “Kutu (Box) Kamera” türü olmasıyla, bu kameralara takılan ve istenildiğinde kolaylıkla değiştirilebilen harici lensler ön plana çıkmaktadır.Kutu kameraya uygun lens seçimi yapabilmek için kameranın çözünürlüğü, formatı ve lens montaj/bağlantı şekline dikkat edilmelidir.

a-1) Kamera Çözünürlüğü
Elde edilen görüntünün kaliteli olabilmesi için yalnızca kamera çözünürlüğünün yüksek olması yeterli değildir, takılan lensin de aynı çözünürlüğü desteklemesi gerekmektedir. Örneğin 2 megapiksellik bir görüntü elde edebilmek için Full HD (2 megapiksel) kameralar ile birlikte kullanılacak lens, uyumlu lenslerden biri olmalıdır.

a-2) Kamera ve Lens Formatı
Tıpkı CCTV kamerada olduğu gibi lensler de format boyutlarına (1/2”, 2/3”, 1/3”, 1/4” vs.) göre sınıflandırılmaktadır. Lens formatı, görüntülenecek alanın çap oranına göre belirlenmektedir. Kamera formatı ile lens formatının aynı seçilmesi en uygun çözümdür. Lens formatı, kameranın formatından küçük olduğunda sensör dışında kalan yerler görülmez.

a-3) Kamera Lens Seçimi
Kamera formatı ile lens formatının aynı seçilemediği durumlarda, lens formatı kamera formatından daha büyük seçilebilir. Örneğin, kamera formatı 1/3” ise lens formatı 1/2” olabilir; ancak 1/4” olamaz. Ancak bu durumda da görüntülerin köşeleri siyah olarak kalır.

b) Ortama Uygun Lensin Belirlenmesi

b-1) Odak Uzaklığı (Fokal Uzaklık)
Kamerada bulunan sensör ile lens üzerinde bulunan optik merkez arasındaki mesafeye odak uzaklığı adı verilmektedir. Bakış açısının geniş olmasını istediğimiz alanlarda odak uzaklığını düşük seçmeliyiz. Bu sebeptendir ki odak uzaklığı yüksek olan lenslere dar açılı lensler de denmektedir. Odak uzaklıklarına göre lens tipleri aşağıdaki gibidir,

– Sabit Odaklı Lensler: 3.6 mm gibi odak uzaklığı sabit olan lenslerdir.
– Değişken Odaklı (Varifokal) Lensler: 3.5 – 8 mm gibi odak uzaklıkları birbirine çok yakın olan lenslerdir. Bu lens türünde odak uzaklığı, ortam koşullarına göre değiştirilebilir.
– Zoom Lensler: Odak uzaklıkları geniş bir aralıkta değişen lensler zoom lensler olarak adlandırılır.

b-2) İstenen Görüş Alanı (Görüş Açısı)
Bir kameranın görüş alanını belirleyen faktörler nesnenin boyutu (en ve boy) ve nesneye olan mesafe kameranın görüş alanını belirleyen en önemli faktörlerdir.  Uygun görüş alanını elde etmek için lensin odak değerini değiştirmek yeterlidir.
Lens Aralığı         Görüş Mesafesi
2.8 – 5 mm         < 10 m
4 mm                    ~ 10 m
6 mm                    ~ 15 m
8 mm                    ~ 20 m
12 mm                  ~ 30 m
16 mm                  ~ 40 m

b-3) Işık Ayarı (Işıklandırma)
Ortamda bulunan ışık seviyesinin değişmesi görüntüyü etkilen faktörler arasındadır. Uygun irisli lens seçilmediği takdirde izlemenin net olarak yapılamaması, görüntünün tamamen kaybolması gibi problemler oluşur. Lenslerin çalışma prensibi, insan gözünde bulunan irisin çalışma prensibi gibidir. Lens kontrol türüne göre 4 çeşit iris kontrolü vardır:

– Sabit irisli lens: Fabrika gibi ışık seviyesinin 7/24 değişmediği ortamlarda ise sabit irisli lensler kullanılır.
– Manuel irisli lens: Ortam ışığının zamanla değişim gösterdiği yerlerde iris seviyesinin değiştirilebildiği manuel irisli lensler kullanılmalıdır.
– Motorlu iris zoom lens: Bu tür lensler genel olarak profesyonel uygulamalar için kullanılmaktadır. Bir motor vasıtasıyla odak uzaklığı değiştirilerek görüntü hem büyütülür hem de ışık kontrolü otomatik olarak yapılır. Bu tarz lensler, diğer lenslere oranla daha pahalı ve ebat olarak da büyüktür.
– Otomatik iris lens (Video drive veya DC drive): İris kontrolünün video işaretine göre tetiklendiği sistemler Video Drive olarak bilinirken, kameradan gelen DC gerilime göre yapıldığı sistemler ise DC Drive olarak adlandırılmaktadır. Video Drive veya DC Drive olarak adlandırılan iris kontrolü oto-iris olarak da adlandırılmaktadır ve genellikle ışık kontrolünün elle yapılamayacağı yerler için kullanılmaktadır. Günümüzde genel olarak iris kontrolü, DC Drive üzerinden yapılmaktadır.

b-4) Işık Toplama Kapasitesi (Açıklık Oranı / F-Stop)
Lensin ışık toplama kapasitesi, görüş alanına düşen ışık miktarının ayarlanması için kullanılmaktadır. Literatürde f simgesi ile gösterilen ve “F-Stop” olarak adlandırılan ışık toplama kapasitesi sayesinde lensin ışık geçirme yeteneği belirlenir. F-Stop değeri ne kadar düşükse ışık geçime yeteneği o kadar büyüktür. Başka bir deyişle daha az ışıkta daha net (aydınlık) görüntü yakalana bilmektedir. Örneğin, f:1.5 olan bir lens f:1.2 olan lensten daha az ışık geçirdiğinden elde edilen görüntü daha karanlık olacaktır.

lens seçimi ile ilgili blog yazısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;
CCTV Kameralar için Lens(Mercek) Seçim Kriterleri

3) Kayıt Cihazı Seçimi Nasıl Yapılır?

Bu bölümde kameralardan gelen görüntüler nasıl kaydedilir ve kayıt cihazı seçimi nasıl yapılır sorularını aydınlatmaya çalışacağız.

Güvenlik kameralarından gelen görüntüler, CCTV kablolama tesisatı üzerinden geçerek analog ve dijital olarak kayıt platformlarına ulaşır. Analog olarak kullanılan kayıt cihazı DVR olarak adlandırılır. Dijital olarak kullanılan sistemlerde network tabanlı IP kameralardan gelen görüntüler NVR ve yazılım tabanlı server üzerinde çalışan yazılımlar vasıtasıyla kayıt yapılır.

a) DVR Nedir?
CCTV sistemlerinde, güvenlik kameraları üzerinden gelen görüntüyü kayıt altına alabilen cihazlara Dijital Kayıt Cihazı (DVR) adı verilmektedir. Dijital Kayıt Cihazları kompakt bir yapıya sahip olup görüntü ve ses kaydı, uzaktan izleme, yedek alma, kayıtların oynatılması gibi özelliklere sahip olabilmektedir.
Kayıt cihazları, ihtiyaca göre ve mevcut CCTV sisteme göre değişiklikler göstermektedir. CCTV sistemlerinde genellikle 4, 8, 16 ve 32 kanal DVR çeşitleri kullanılmaktadır. Kanal sayısı, CCTV sistemi üzerindekibağlanabilecek kamera miktarına göre çeşitlenmektedir.  Örneğin; CCTV sisteminde 4 kamera bulunuyorsa 4 kanal DVR cihazı, 8 kamera bulunuyorsa 8 kanal dijital kayıt cihazı kullanılabilmektedir.

+ Avantajları; uygun maliyetli bir çözümdür, kurulumu oldukça kolay ve kurulum yapacak teknisyenler oldukça fazladır.
– Dezavantajları; tüm kameralar için kablolama gerektirir, kamera sayısına bağlı olarak DVR sayısı da artar, görüntü kalitesi sınırlıdır ve çözünürlük konusunda belirli bir sınırlama gerektirir.

b) NVR Nedir?
Networke bağlı IP kameralardan gelen görüntülerin kaydedildiği ve daha sonra bu görüntülerin tekrar network üzerinden izlenebilmesini sağlayan cihaza NVR (Network Video Recorder)adı verilmektedir. IP kameralardan gelen görüntüler, NVR cihazı aracılığıyladijital olarak kayıt altına alınabilmektedir.
NVR cihazları, kameraların bağlanabileceği kanallardan oluşabilmektedir. Örneğin; IP kamera sisteminin 4 kameradan oluştuğu durumlarda, IP kamera NVR cihazı minimum 4 kanalı destekleyebilecek özellikle olmalıdır. Günümüzde kullanılan NVR cihazları, kayıt altına alınan görüntüyü H.264 protokolünü ile sıkıştırarak kaydedebilmektedir. Bu özellik sayesinde video kayıpları minimum düzeye inerken en az alana yüksek kalitede görüntü kaydedilebilmektedir.

+ Avantajları; kanal desteği DVR’dan daha fazladır, maksimum çözünürlük sunar, network altyapısını kullandığı için kablolama maliyeti düşüktür, kolay genişleme imkanı sunar, kolay yönetim ve bakım sağlar, PoE özelliği sayesinde fazladan enerji hattına gerek duymaz.
– Dezavantajları; çok fazla veri depolama ihtiyacına sahiptir.

c) Yazılım Tabanlı Kayıt Cihazı Nedir?
IP tabanlı kamera sistemleri için kullanılan bu çözümler ile bilgisayar veya sunucu üzerine kurulan kayıt yazılımları sayesinde kameralardan gelen görüntüler kayıt altına alınır. Yani kayıt işlemi için NVR gibi bir donanım almak yerine mevcut veya yeni eklenen sunucular kullanılır.

+ Avantajları; yazılım ve cihazların özelliklerine göre yüzlerce kamera bağlanabilir, bakım/işletim/yönetim çalışmaları oldukça kolaydır, müşteri talebine göre video analiz uygulamaları uyarlanabilir, kararlı kayıt platformu sayesinde kesintisiz kayıt sağlanır, 3. parti yazılım ve donanımlarla entegrasyon sağlanabilir, rak kabininde az yer kaplar, veri depolama güvencesi sayesinde kayıt kaybı en aza indirilir.
– Dezavantajları; yazılım ve lisans maliyetleri yüksek olabilir, kurulumu için yetkin teknisyen gerektirir.

devamı

Birçok kişinin es geçtiği firewall (güvenlik duvarı) aslında güvenliğimiz için çok önemli bir konu. Peki, firewall nedir ve neden firewall kullanmalıyız?

İnternet zararlı yazılımların dolaştığı bir yer ve dolayısıyla internete bağlanan her cihaz teknik olarak tehlike altında. Peki bilgisayarımızı, tabletimizi veya akıllı telefonumuzu bu tehlikelere karşı nasıl koruyacağız? Birçok insan anti-virüs yazılımlarının tek başına güvenliği sağlamak adına yeterli olduğunu düşünüp, firewall yazılımını es geçiyor.

Dilerseniz ilk olarak Firewall nedir sorusunu cevaplayalım, ardından neden bu güvenlik seçeneğini es geçmememiz gerektiğine yakından bakalım.

Firewall (Güvenlik Duvarı) Nedir?
Temel olarak Firewall; bilgisayarınızı, tabletinizi veya akıllı telefonunuzu internette yer alan veri tabanlı zararlı yazılım tehliklerine karşı koruyan bir kalkandır. Siber alanda veriler bilgisayarlar, sunucular ve router’lar arasında gezinir. Firewall ise bu veriyi kontrol ederek güvenli olup olmadığını tespit eder ve güvenli olmayanlara karşı sizi korur.

Neyse ki günümüzde insanlar ayrı bir firewall yazılımı kullanmasa da birçok modern işletim sistemindetemel özelliklere sahip bir firewall mutlaka vardır. Ancak tabii ki bu noktada en iyi sonucu almak için ayrı bir firewall yazılımını tercih etmek gerekir.

“Neden firewall kullanmalıyız?” sorusunun en net cevabı yukarıda yazdığımız sebepler, ancak dilerseniz gelin bu sebepleri biraz daha detaylandıralım.

Firewall, İzinsiz Uzaktan Erişime Karşı Sizi Korur
Başınıza gelebilecek en korkutucu senaryolardan biri, izniniz olmadan bilgisayarınızın bir başkasının kontrole geçmesidir herhalde. Ancak doğru ayarlanmış bir firewall ve güvenlik güncellemeleri tam olan modern bir işletim sistemi kullanarak bilgisayarınızın bir başkası tarafındanuzaktan erişebilme tehlikesini ortadan kaldırabilirsiniz.

Bu arada tabii ki yüklediğiniz işletim sisteminin orijinal olması da önemli. Çünkü Torrent üzerinden indirilen birçok işletim sisteminin içerisinde trojan, keylogger ve farklı zararlı yazılımlar entegre ediliyor. Böyle bir işletim sistemini kurduktan sonra firewall kullanmanız dahi sizi güvende tutmayacaktır.

İstenmeyen İçerikleri Barındıran Mesajlar Engellenir
Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi internette insanları kandırarak zararlı yazılımları sistemlere entegre etmek isteyen insanlarla dolu. Firewall kullanmadığınızda size masum bir mesaj gibi görünen bağlantıya tıklayabilir ve bir anlık dalgınlığınız yüzünden bilgisayarınızın veya dosyalarınızın zarar görmesine sebep olabilirsiniz.

Yine iyi bir firewall yazılımı ile bu sorunun önüne geçmek mümkün. Çünkü yazılım, size gösterilmek istenen mesajın zararlı olduğunu algılar ve daha en baştan onu engelleyerek sizi korur.

Online Oyun Daha Güvenli
Günümüzde çevrimiçi oyunlar çok popüler. League of Legends, World of Warcraft ve birçok farklı oyun milyonlarca kişi tarafından oynanıyor. Ne yazık ki baktığımızda zararlı yazılımların birçoğu öncelikli olarak çevrimiçi oyunlar üzerinden gençleri hedef alıyor. Böylesi zararlardan korunmak için yine firewall yazılımlarının önemi büyük.

Bu noktada birçok oyun sever hala firewall yazılımlarını, oyun oynamanın önünde bir engel olarak görüyor. Ancak güncel ve popüler birçok firewall yazılımında “oyun modu” yer alıyor. Yani hem oyununuz engellenmiyor hem de güvende kalmaya devam ediyorsunuz.

Uygunsuz İçerikleri Engelleyin
Yazımızın bu bölümüne kadar Firewall ile karşı koyabileceğiniz zararlı yazılımlardan bahsettik. Ancak Firewall sadece bununla sınırlı değil, zararlı olmasalar dahi Firewall ile kendi istediğinizle her websitesini veya bir türü yasaklayabilirsiniz. Örneğin bir çocuk sahibi iseniz ve çocuğunuzun Facebook oyunlarından uzak durmasını istiyorsanız gelişmiş bir firewall yazılımı ile bunu yapabilirsiniz. Ayrıca yine çocuklar için uygun olmayan her web sitesini engellemek mümkün.

devamı